Při zařizování interiéru budete řešit nejen velikost místností, ale také barvy a dekory. Jestliže prahnete po moderním, ale zároveň nadčasovém nábytku, měli byste sáhnout po dekoru dub sonoma, který se díky své barvě a kresbě dokonale hodí ke každé barvě.
Dub sonoma pod lupou
Na dekor dub sonoma narazíte v časopisech, knihách i internetových stránkách, které se věnují interiérovému designu. Proč? Protože se jedná o nejoblíbenější dekor pro výrobu nábytku. Vyznačuje se světlým odstínem dřeva s nádechem do šeda s poměrně výraznou, ale hladkou kresbou. Díky svému neutrálnímu vzhledu se snadno kombinuje s dalšími barvami interiéru. Nepravidelná struktura dřeva dodává nábytku šmrnc a přírodní vzhled.
Pro výrobu nábytku v dekoru dub sonoma se nejčastěji používá lamino. Laminované dřevotřísky na bázi dřeva jsou povrchově upraveny impregnovaným dekorativním papírem, který věrně napodobuje přírodní dřevěný dekor. Díky tomu si můžete nábytek s dekorem dubu sonoma dopřát v kuchyni, ložnici, jídelně, předsíni, obývacím pokoji, pracovně nebo dětském pokoji. Neutrálnost dekoru jej dovoluje kombinovat s celou řadou barev. Do obývacích pokojů, pracoven a jídelen je optimální kombinace s bílou. Dětské pokoje nádherně vypadají se zářivými barvami, jako jsou oranžová, zelená, modrá, růžová apod.
Proč se rozhodnout pro dekor dubu sonoma?
Nábytek v tomto dekoru s sebou nese hned několik výhod:
- je jemnější než klasický dub, který se hodí spíše do rustikálně laděných interiérů,
- skvěle maskuje prach, menší nečistoty a nejsou na něm vidět otisky prstů,
- nepůsobí studeně a odosobněně,
- snadno se kombinuje s jinými barvami,
- působí sofistikovaně, přirozeně lehce, nestrhává na sebe pozornost,
- dokáže místnost opticky zvětšit a prosvětlit,
- interiéru vdechne pohodovou a domáckou atmosféru,
- je ideální volbou do místností bez přirozeného denního světla.
Jakou podlahu vybrat k dekoru dub sonoma
Kladete si otázkou, jakou podlahu k nábytku v provedení dub sonoma zvolit? Nejdřív byste se měli seznámit s několika obecně platnými radami pro výběr vhodné podlahové krytiny.
- Podlaha je sjednocujícím prvkem celého bydlení a určuje celkový dojem z prostoru.
- Podlahovou krytinu vybírejte podle funkčnosti pokoje, podle jeho velikosti, ale také přísunu denního světla.
- Vybraná barva dokáže místnost opticky zvětšit a prosvětlit nebo zmenšit a ztmavit.
- Žlutavě béžové podlahy, mezi které patří i dub sonoma působí teple, útulně a optimisticky. Díky své našedlé barvě se hodí i do vysoce moderně pojatého interiéru.
Světlé podlahy
Pro světlou podlahu se rozhodněte v případě, že máte pokoj orientovaný na sever a potřebujete do něj dostat více světla. Podlaha by světlo neměla pohlcovat, ale spíše jej odrážet. Pokud chcete místnost rozjasnit, zvolte světlou podlahu, která bude s nábytkem v dekoru dub sonoma určitě ladit. Také výmalba stěn by v tmavších a menších pokojích měla být světlá. Aby však místnost nepůsobila příliš sterilně, snažte se neutrální barvy rozbít například výraznou tapetou, sedačkou nebo dekoracemi.
Tmavé podlahy
Do tmavé podlahy se pusťte, jestliže je váš interiér prostorný a světlý. Nezapomeňte však, že na příliš tmavé podlaze bude všechno vidět. Podlahová krytina v tmavé barvě pokojům propůjčí útulnost, ale také seriózní vzhled. Pokud milujete kontrasty a řešíte otázku, jaká podlaha se hodí k nábytku z dubu sonoma, klidně vsaďte na tmavou barvu. Místnosti nebudou vypadat nudně a zároveň se v nich budete cítit příjemně.
Dobrá rada: Obecně se doporučuje kombinovat tmavou podlahu se světlým nábytkem a světlou podlahu s nábytkem tmavým. Pokud tedy uvažujete nad plovoucí podlahou s dekorem dub sonoma, zvolte k ní tmavší nábytek. Podlaha a nábytek by nikdy neměly mít stejný dekor, interiér by působil fádně a nudně.
Jestliže chcete, aby podlaha působila kompaktnějším dojmem, zvolte olištování ochrannými lištami ve stejném dekoru, jaký má podlaha. V případě, že sáhnete po lištách v barvě stěny, plochu podlahy opticky zmenšíte.
Jaké dveře budou ladit k dubu sonoma
Při výběru dveří si pamatujte, že by měly ladit s podlahou nebo nábytkem, a to jak materiálem, tak stylem. Abyste dosáhli harmonie, měly by být v celém interiéru stejné. Bytoví designéři doporučují, aby se v pokojích nekombinovaly více jak dva dekory dřeva. Zároveň je nutné dávat dobrý pozor na texturu. Pokud se rozhodnete pro dveře v dřevěném dekoru, neměla by se jejich struktura tlouct se strukturou, která se nachází na nábytku či podlaze. Proto raději sáhněte po kontrastním odstínu.
Dub sonoma má poměrně výraznou kresbu, proto je nejlepší zvolit dřevěné dveře s co nejneutrálnější texturou. Patří sem například javor, buk nebo olše. Harmonie však můžete dosáhnout i tak, že k podlaze v dekoru dubu sonoma vyberete dveře se stejným designem. Chybu rozhodně neuděláte s bílými dveřmi, které jsou neutrální a hodí se vlastně ke všemu.
Také dveře dokážou čarovat s optikou. Pokud sáhnete po dveřích světlejších než podlaha, budou působit větším dojmem stejně jako celý interiér. Do bytů či domů, ve kterých není problém s prostorem, můžete zvolit tmavší dveře, které působí luxusnějším dojmem.