Asi není potřeba obhajovat skvost v podobě jedinečné dřevěné podlahy. Pokud se rozhodnete obohatit svůj interiér kouzlem přirozenosti skutečného dřeva, nikdy nešlápnete vedle.
Dřevo vyniká unikátní krásou, originalitou i životností. Podívejme se ale na to, jaká vlastně dřevěná podlaha je a jaké máme při výběru možnosti.
Masivní nebo vícevrstvá dřevěná podlaha?
Předně je třeba říci, že není dřevěná podlaha jako dřevěná podlaha. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, stojíte před rozhodnutím – masivní nebo vícevrstvou?
Asi nejzásadnějším rozdílem je samozřejmě konstrukce podlahy. Masivní dřevěné podlahy jsou vyrobeny z jediného kusu dřeva, vícevrstvé podlahy, jak už jejich označení napovídá, se skládají z více vrstev – v naší nabídce najdete dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy Esco i podlahy masivní od stejného výrobce.
Masivní dřevěná podlaha – jaké jsou plusy a minusy?
Nejdříve se zaměříme na masivní podlahy. Na těch si ceníme především mimořádné odolnosti, skvělých izolačních vlastností a možnosti snadné renovace. Kvalitní masivní podlaha je dobrou investicí – vydrží vám skutečně celý život.
Když už je řeč o investici, je třeba u masivní podlahy počítat s vyšší pořizovací cenou. Nevýhodou je náročnější údržba. Masivní podlaha vyžaduje pravidelnou péči – voskování a olejování. Je rovněž choulostivější ke změnám vlhkosti a teplot. Může sesychat nebo bobtnat. Nicméně ve vlhčích prostorech se dnes zcela běžně využívají exotické dřeviny, které na tyto neduhy netrpí.
Vícevrstvá dřevěná podlaha méně „pracuje“
Vícevrstvé podlahy se proti těm masivním mohou pochlubit zejména nižší cenou, menším množstvím spojů (menším rizikem vytváření spár) a vyšší stabilitou.
Zatímco masivní dřevěná podlaha je tradiční podlahovou krytinou, vícevrstvá dřevěná podlaha je její modernější podobou. Její největší výhodou je to, že mnohem méně „pracuje“, a proto se hodí i na podlahové vytápění. Svrchní vrstva vícevrstvé podlahy je vždy vyrobena z vysoce kvalitního dřeva, které mívá tloušťku minimálně 2,5 mm – u našich podlah Esco je silná dokonce 3 až 5 mm!
Čím silnější tato vrstva je, tím je ji možné častěji zbrousit. Vícevrstvé podlahy Esco z naší nabídky jsou zcela nerozeznatelné od dřevěných masivních podlah, neboť horní nášlapnou vrstvu tvoří vždy dubové dřevo stejné jako u masivních protějšků.
Pokládka lepením nebo „plovoucím způsobem“?
Zatímco u masivních podlah se doporučuje pokládka s celoplošným lepením, protože pak podlaha lépe „drží“, vícevrstvé podlahy lze pokládat i „plovoucím způsobem“. V takovém případě se podlaha pokládá volně na podklad, aniž by došlo k jakémukoliv spojení s ním. U vícevrstvých podlah je tato pokládka možná zejména proto, že jsou tyto podlahy méně náchylné k rozměrových změnám.
Tato pokládka je sice rychlejší a „čistší“, lepená podlaha se ale snáze renovuje. Celoplošné lepení se upřednostňuje i u vícevrstvých podlah (ačkoliv je lze pokládat i plovoucím způsobem), neboť je tento druh pokládky stabilnější i při případných změnách teplot a vlhkosti. Zároveň lepení podlahy tlumí kročejový hluk.
Dřevěné podlahy a jejich povrchové úpravy
Vyberte si ze širokého sortimentu masivních i vícevrstvých dřevěných podlah nejrůznějších šířek, odstínů a povrchových úprav. Naše podlahy mohou být broušené či katrované. Finální povrchové ošetření obstará tvrdý voskový olej OSMO.
V nabídce máme i podlahy imitující starobylý vzhled. Například u podlah z kolekce Pelgrim je vzhledu 300 let staré podlahy docíleno speciálním výrobním procesem, kdy jsou horní plochy prken postaršovány a suky kytovány speciální směsí oleje a pilin.