Vchodové dveře do bytu v paneláku nebo do rodinného domu by rozhodně neměly být obyčejné. Jelikož tvoří jedinou bariéru, které nás odděluje od okolního světa, měly by nás chránit – proto v naší nabídce najdete vysoce kvalitní bezpečnostní dveře od českých výrobců NEXT a Bedex.
Pokud hledáte spolehlivé bezpečnostní dveře, jste zkrátka na správné adrese. Když platíte hypotéku, nebo další splátky, představa vykradeného bydlení je ještě více hrozivou noční můrou. Jak se ale vyznat a vědět, které jsou ty pravé právě pro vás? Klíčovým vodítkem je bezpečnostní třída a my si právě v tomto článku postupně bezpečnostní třídy bezpečnostních dveří představíme!
Bezpečnostní třídy udávají stupeň odolnosti bezpečnostních dveří
Evropské normy nám regulují v každodenním životě ledacos – není se čemu divit, že i bezpečnostní třídy dveří. Dle jejich ustanovení máme celkem šest bezpečnostních tříd. V našem právním řádu je upravují normy ČSN EN 1627 a ČSN EN 1630. Před číselným označením bezpečnostní třídy najdete zkratku RC, která pochází z anglického „resistence classes“, tedy „třídy odolnosti“. I z toho lze odvodit, co bezpečnostní třída udává – udává stupeň odolnosti bezpečnostních prvků proti vloupání.
U čísel bezpečnostních tříd platí jednoduché pravidlo – čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň zabezpečení. První a druhá jsou určeny do objektů, které není nutné příliš chránit, či objektů, u nichž se nepředpokládá, že by zloděj využíval něco jiného než hrubou sílu a jednoduché nářadí.
Třetí a čtvrtá bezpečnostní třída je standardní a dostačující pro vchodové dveře bytů a rodinných domů.
Bezpečnostní třídy dle toho, jaký typ nářadí použije zloděj
Norma ČSN EN 1627 zavedla šest bezpečnostních tříd RC 1 až RC 6 a definovala pro jednotlivé třídy základní požadavky. Bezpečnostní třídy jsou určené především tím, jaký typ nářadí je třeba použít pro překonání dveří, a také i časem, po který dveře útoku odolávají (doslova „operačním časem, kdy je nástroj v kontaktu se zábranou“). Počítá se přitom opravdu s každým typem nářadí, který „běžný narušitel“ používá, a to od obyčejného šroubováku až po rozbrušovačku.
- RC 1 – Dveře označené RC 1 odolají příležitostnému zloději, který nemá příliš zkušeností a snaží se do objektu vloupat pouze za pomoci hrubé síly nebo jednoduchého nářadí. Typicky si ho představte jako zloděje, který do dveří jen kope, naráží ramenem, snaží se je vyrazit.
- RC 2 – U druhé bezpečnostní třídy se opět uvažuje o tom, že narušitel používá jen jednoduché nářadí a fyzické násilí. Zároveň se ale počítá s tím, že má více zkušeností. Předpokládá se, že má však málo času a nechce způsobit hluk.
- RC 3 – Třetí bezpečnostní třída představuje nižší zabezpečení pro vchodové dveře domů a bytů. Počítá se s tím, že se zloděj s jistým povědomím o tom, jak překonat dveře, pokusí překonat dveře s páčidlem délky 710 mm, šroubovákem a ručním nářadím včetně mechanické ruční vrtačky.
- RC 4 – Čtvrtá bezpečnostní třída je obecně nejdoporučovanější pro vchodové dveře bytů a domů. Ochrání objekt i před zkušeným zlodějem užívajícím zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, akumulátorovou vrtačku, který navíc neřeší, že při překonávání překážky způsobuje hluk.
- RC 5 – Označuje stupeň zabezpečení chránící objekt před velmi zkušeným narušitelem vybaveným jednoručním elektrickým nářadím, jako je úhlová bruska o průměru kotouče 125 mm nebo přímočará pila.
- RC 6 – Produkty označené nejvyšší bezpečnostní třídou chrání objekt před velmi zkušenými zloději s dvouručním elektrickým nářadím – úhlovou bruskou do průměru kotouče 230 mm a další.
Už máte v bezpečnostních třídách trochu jasno?
V praxi se pro vchodové dveře nejvíce využívají bezpečnostní dveře třídy RC 3. Ochrání objekty s „přiměřenou“ mírou rizika napadení. Ale znáte to s tím „přiměřeně“, že? Pokud preferujete vyšší stupeň zabezpečení, vybírejte z naší nabídky dveře označené třídou RC 4 a buďte chránění i před zkušenými zloději!